•  


    Rider Raider Baseball Teams

    1963 - 2011

     

    1963 Rider Raiders

     1963

     

     

    1964 Rider Raiders

     1964 Team

     

    1965 Rider Raiders

    1965 Team  

    1966 Rider Raiders
    1966 Team  
    1967 Rider Raiders
    1967 Zone Championship Team

    Kneeling (l-r) Podszuk, Mgr., O'Hearn, Colemen, Hollars, Dye, Trigona, Kincaid, Pappan.

    Standing (l-r) Coach Young, Coach Stringer, Miller, Rector, Crenshaw,
    Gill, Boyd, Little, Coulson, Dunlap, Stewart, Spillar, Styles,
    Valenta, Stiemel, Sims, Caton, Harden, Miller, Thomason, Mgr. , Coach Byers

     

    1968 Rider Raiders 

     1968 Team

    1969 Rider Raiders

     1969 Team

    1970 Rider Raiders
    1970 District Championship Team

    Kneeling (l-r) Danny Steed, Arthur Washington, Kenneth Wuthrich, Frank Stone, Charlie Bearden, Jerry Nichols, Gary Crouch Middle Row (l-r) Mike Cox, Glen Mitchell, Kevin Cook, Jim Larson, Glen Tackitt, Paul Stagner, Coach Hartman Third row (l-r) Coach West, Kevin Monaghan, Robert Richie, Ken Moorhead, Steve Lucas, Tommy Wickham, Herbie Brisbane, Ronnie Ayers, Chris Bean

     

     

    1971 Rider Raiders
    1971 District Championship Team

    Kneeling (l-r) Ken Wuthrich, Mike Cox, Robert Ritchie, Authur Washington,
    David Brandt, Danny Steed, Kevin Cook 
    Standing (l-r) Frank Stone, Ronnie Ayers, Dennis Wuthrich,
    Harold Miller, Steve Lucas, Glen Tackitt, Tommy Wickham

     

    1972 Rider Raiders

     1972 Team  

    1973 Rider Raiders

     1973 Team

     

    1974 Rider Raiders

     1974 Team  

    1975 Rider Raiders
    1975 District Championship Team

    Kneeling (l-r) Coach Welbourne, Lynn Donart, Doug Warren, Mike Brantley, Ricky Brown, Keith Mayo, David Molinaro, Greg Collier, Chuck Samek, Kenneth Wadjun, Byron Jackson, Scott Smith, Dean Molinaro, Mgr. Eddie Widders Back Row (l-r) John Wadjun, Mark Ball, Terry Ford, Rickie Teakell, David Beal, Scott Skipworth, Layne Leggett, Eddie Beer, Ricky Hall, Mike Keel, Jerry Fleming, Rick Spomer, Buzz Draper, Steve Fancher, Jeff Jackson, Mgr. Mitch Aiken

     

    1976 Rider Raiders

     1976 Team

     

    1977 Rider Raiders

     1977 Team

    1978 Rider Raiders

    1978 Team  

    1979 Rider Raiders

     1979 Team

    1980 Rider Raiders

    1980 Team   

    1981 Team

     1981 Team


    1982 Team

     1982 Team

      

    1983 Rider Raiders

     1983 Team

    1984 Rider Raiders
    1984 Team

    Kneeling (l-r): Jason Willett, Paul Mason, Tim Nelson, Joel Dye, Richard Keener, Kyle Apperson, Shawn Blacklock, Jeff Lemly, Jeff Fox; Standing (l-r) Steve Dean, Alec Haigood, Mike Clutts, Chris Heskett, Dan O’Brien, Charles Evans, Head Coach Nicky Hollars, Mgrs. Tracey Anderson, Mgr. Lanette Cadle, Mgr. Robbie Holbrook, Lex Landers, Kyle Collier

     

    1985 Rider Raiders
    1985 Team

    Standing: Coach Rogers, Chuck Smith, Keith Thompson Bill Harmon, Chris Heskett, Ken Wegmann, Raymond Perry, Tim Kuhn, Matt McQuerry, Brett May, Gary Gossett  Kneeling: Steve Dean, Matt Hanlon, Scot Green, Jeff Daniels, Todd Delzell, Joel Dye, Kyle Apperson, Jeff Whatley, Chris Hartman

     

    1986 Rider Raiders
    1986 Team

    Standing: Kyle Apperson, Matt McQuerry, Keith Thompson, Kenny Wegmann, Raymond Perry, Brett May, Chris Heskett, Cory Holzer, Chris Hartman, Bill Marion Kneeling: Coach Donart, Hal Cates, George James, Chuck Smith, Todd Delzell, Junior Fricker, Curt Stephens, Jayson Jaynes, Scot Green. Not Pictured: Gary Gossett

     

    1987 Rider Raiders
    1987 Team

    Team Members: Srs. Brett May, Chris Hartman, Gary Gossett, Kenny Wegmann, Scot Green   Jrs. – Curt Stephens, Bill Marion, Jayson Jaynes, Sean Milam, Cory Holzer, Renee Davis, Greg Darden Sophs. – Shaun Moore

     

     1988 Rider Raiders

     1988 Team

    1989 Rider Raiders

     1989 Team

     

    1990 Rider Raiders – No Team Picture

    1990 Team  

    1991 Rider Raiders

     1991 Team

     

    1992 Rider Raiders

    1992 Team  

     

     

     1993 Rider Raiders

    1993 Team  

    Standing:(l-r) Jodi Schmidt – Mgr.,  Steve Wood, Pat Leach, Sonny Waymon, Jamie Carr, Jon Kunkle, Brett Carter, Will Elmore, Russell Shelton, Chad Johnson, Head Coach Steve Stone, Tamara Mancini- Mgr. Kneeling (l-r) Coach Craig Coheley, Keith Mann, Larry Brannon, Brian Baker, Colby Jackson, Eric Bell, Jamey Pearson, Tae Lee, Aaron Young, Brad Williams, Coach Kerry Hargrove

     

     

     

    1994 Rider Raiders

     1994 Bi-District Finalist Team

    1995 Rider Raiders
    1995 District Championship Team

    Front Row (l-r) Manny Lopez, Sean Choate, Chad Sells, Randy Schmidt, Jonathan Hawkins, Derik Whittaker, Larry Brannon, Keith Mann, Eric Anderson, Coach Hargrove Back Row (l-r) Coach Stone, Joey Heenan, Eric Bell, Kevin Shepherd, Pat Leach, Jeremy Dean, Michael Saltsman, Jon Bailey, Shane Thomas, Craig Snodgrass, Jason Tedford, Coach Dobson
     

    1996 Rider Raiders

    1996 Team  

    1997 Rider Raiders

     1997 Team

     

    1998 Rider Raiders
    1998 Bi-District Finalist Team

    Front row (l-r) Scott Tuttle, Gabe Boyd, Brandon Melton, Kyle Johnson, Brad Richards, Bryan Bontempo, Darren Kuhl, Chris Elyea, Jared Petkoff  Back row (l-r) Coach Rob Johnson, Jason Jetton, Josh Callahan, Michael Wood, Michael Wagoner, Shane Szymanski, Jimmy DeMontel, David Jansen, Chris McCulloch, Shane Carroll, Head Coach Kerry Hargrove

     

    1999 Rider Raiders
    1999 Regional Quarter-Finalist

    Front Row (l-r) Scott Tuttle, Robb Havens, Craig Rachel, Scott Hollars, Justin Chavez, Justin Ozuna, Gabe Boyd Middle Row (l-r) Josh Nave, Brent Baker, Kyle Sims, Kert Prater, Brandon Swords, Darren Kuhl, Dan Herbert Back Row(l-r) Chris McCulloch, Curt Sparkman, Ty Harrellson, Kyle Striech, Shane Szymanski, Josh Callahan, Michael Wood, Jason Jetton, Head  Coach Kerry Hargrove, Coach Rob Johnson

     

    2000 Rider Raiders
    2000 Regional Semi-Finalist

    Kneeling (l-r): Nathan Parker, Justin Noble, Craig Rachel, Justin Ozuna, Kyle Sims, Jason Davis, Scott Hollars, Ryan Landiak Standing (l-r): William Bradford, Jimmy Kreiselmeier, Blake Morrison, Patrick West, BJ Szymanski, Kyle Streich, Curt Sparkman, Dustin Thomas, Kert Prater

     

     

     

    2001 Rider Raiders
     

     
     

     

    2001 Team  

    Kneeling (l-r) Danny Chaddick, Michael Spearman, Dustin Kerr, Bobby Callahan, Lucas Addy, Jason Davis, Sean Kern, Alvaro Franco, Ryan Rogers. Standing(l-r) Dustin Barnes, Ben Schauffner, Patrick Nordahl, Jason Crawford, James Tate, BJ Szymanski, Patrick West, Stuart Sutherland, Andrew Jones, Blake Carruthers

    2002 Rider Raiders

     2002 Regional Semi-Finalist

     Front Row (l-r) Justin Davis, Sean Kern, Mgr. Willie Bradford, Alvaro Franco, Bryan Jones, Chris Whorley. Middle Row(l-r) John Mowery, Dustin Kerr, Greg Shanks, Bake Carruthers, Lucas Addy, Danny Chadick. Top Row(l-r)  Greg Ralston, Ben Shaffner, Jason Crawford, Andrew Jones, Stuart Sutherland, Ryan Rogers, Mgr. Justin Reemes

     

     

    2003 Rider Raiders
    2003 Area Finalist

    Front Row (l-r) Brad Jetton, Greg Shanks, Bryan Jones, Justin Standridge, R.J. Nieto, Willie Bradford Middle Row (l-r) Nick Rogers, Mitchell Reece, Chris Roberts, Ty Powell, Keith Wright, Chance Darkow, Ryan Williams, Brady Holster Back Row (l-r) Chris Worley, Eddie Beirne, Kris Ingram, Kendrick Jones, John Schaffner, Greg Ralston, John Mowery


    2004 Rider Raiders

    2004 Regional Finals  

    2005 Rider Raiders

    2005 State Semi-Finals Team  

    2006 Rider Raiders
    2006 Regional Finalist

    Sitting (l-r) Paul Montemayor, Stuart Boyd, Blaine Robinson, Brett Rogers, Connor Underwood  Kneeling (l-r) Scott Crook, Bryce Berryman, Ryan Brasier, Sean McCulloch, Tyrell Harrelson, Jesse Harris -mgr., Standing (l-r) Chase Anderson, Brandon Seay, Michael Mowery, Reed Loggie, Westin Gilbert

     

     

     

    2007 Rider Raiders
    2007 Bi-District Finalist

    Standing (l-r): Coach Josh Bobbitt, Landon Little, Westin Gilbert, Nathan Seay, Matt Wolfe , Waylon Obermier, TJ Rainbolt, Garrett Coleman, Jesse Harris, Josh Harris, Coach Mike Page; Kneeling (l-r): Head Coach Scot Green, Cliff Peirce, Tyler Parker, Jake Awtry, Stuart Boyd, Keith Gates, Kellen Ayers, Ryan McDonald, Brett Rogers, Coach Tim Radtke

     

    2008 Rider Raiders
    2008 Bi-District Finalist

    Bottom Row (l-r)- Jake Awtry, Kellen Ayers, Ben Denney, Brett Rogers, Gage Green, Cameron Allen, Philip Smyth Top Row(l-r) – Ron Geron, Tanner Twining, Matt Wolfe, Reid Barnett, Nathan Seay, Alex Broadway, Landon Little


    2009 Rider Raiders
    2009 Regional Finalist

    Kneeling (l-r): Seth Carter, Brandon Helms, Ben Denney, Tanner Parsons, Ben Bates, Ben Cummings, Cameron Allen, Nathan Dubose, Connor Brown, Tyler Weir, Jeff Smith

    Standing (l-r): Landon Little, Christien Sager, Reid Barnett, Matt Wolfe, Chad Coburn, Tanner Twining, Cody Klasse, Nathan Seay, Ben Smith, Matt Montague, Blake Brom, Gage Green

     

    2010 Rider Raiders
    2010 State Semi-Finalist

    Front row (l-r) Gage Green, Ben Cummings;  Kneeling(l-r) Collin Porter, Landon Geisinger, Jon Jones, Kyler Ritchie, Connor Brown, Seth Carter, Casey Wissinger, Mason Stone, Jordan McQuerry, Juan Lopez, Nick Russell, Cameron Allen; Standing (l-r) Ben Bates, Head Coach Scot Green, Blake Brom, Coach Tim Radtke, Jeff Smith, David Pewenofkit, Austin Hagy, Chad Coburn, Matt Montague, Zach Seale, Jordan Gee, Cullen Wegmann, Brandon Poirot, Blake Burrus, Ben Smith, Reid Barnett, Isaac Alston, Coach Josh Bobbitt


    2011 Rider Raiders
    2011 State Champions

    Sitting Down (l-r): Ben Cummings, Gage Green, Matt Montague; Kneeling (l-r) Nick Russell, Cullen Wegmann, Jon Jones, Blake Burrus, Austin Hagy, Kyle Reece, Kyler Ritchie, Jordan McQuerry, Collin Porter, Tyler Weir: Standing(l-r) Coach Blake Morrison, Ben Bates, Head Coach Scot Green, Blake Brom, David Pewenofkit, Landon Geisinger, Zach Seale, Casey Wissinger, Isaac Alston, Chad Coburn, Christien Sager, Ben Smith, Juan Lopez, Brodey West, Mason Stone, Payton Geisinger, Cameron Allen, Brandon Poirot, Coach Josh Bobbitt, Coach Tim Radtke
     
    2012
    Bi-District Champs, Area Champs, Regional Quarter-finals Champs,
    Regional Semi-finalist
    2012 Rider Raiders
    1 Brandon Poirot, 2 Payton Geisinger, 3  Austin Hagy, 4 Alec Lemmon, 5 Mason Stone, 6 Zach Seale,  
    7 Landon Geisinger, 8 Kyle Reece, 9 Blake Brom, 10 Nick Russell, 11 Keyton Craig, 12 Dylan Hutcheson, 14 Jordan McQuerry,
    15 Hayden Proctor, 18 Cullen Wegmann, 23 David Pewenofkit

     
     2016
    Bi-District Champs, Area Champs
     
     2016
    Left to Right:  Adam Wilson, Mgr.; Matt Kennedy; Matthew Tempelmeyer; David Moffat; Hunter Klasse; Logan Wissinger; Deven Smith; Preston Lacy; Cason Jackson; Kenrich Rochen; Matt Turner; Jojo Kelleher; Koby Hott; Parker Kelly; Jakob Kroupa; John Kimbrew; James Johnston; Kaden Teafatiller; Tyler Latham; Rayce Radtke; Kelton Reed, Mgr.