• HISTORY OF
    RIDER HIGH SCHOOL
     
    BASEBALL PLAYOFF
    APPEARANCES
     
    2013
    District Champs, Bi-District Champs, Area Champs, Regional Quarter-final Champs, Regional Semi-Final Champs, Region I Champions, State Semi-Finalist 
    2013 Rider Raiders  
    2 Payton Geisinger*, 3 Austin Hagy, 4 Hayden Proctor, 5 Mason Stone, 6 Zach Seale, 7 Landon Geisinger*, 8 Kyle Reece, 9 Will Darland, 10 Nick Russell*, 11 Keyton Craig, 12 Dylan Hutcheson, 13 Parker Short, 14 Jordan McQuerry, 15 Greg Greenwood, 18 Cullen Wegmann, 19 Casey Wissinger, 20 Alec Lemmon, 22 Ryan Murray,
    23 David Pewenofkit*, 25 Koby Hott, Mgr. Quentin Phillips, Mgr. David Murray, Johnny Diaz, Jake Williamson, Aaron Saldana, Mitchell Morriss, Anthony Larson, Joseph Lemley, Bailey Montes, Eric Shawver, Gage Eager  
    (*Captains) 
     
    2012
    Bi-District Champs, Area Champs, Regional Quarter-finals Champs,
    Regional Semi-finalist
    2012 Rider Raiders
    1 Brandon Poirot*, 2 Payton Geisinger, 3  Austin Hagy, 4 Alec Lemmon, 5 Mason Stone*, 6 Zach Seale,  
    7 Landon Geisinger*, 8 Kyle Reece, 9 Blake Brom*, 10 Nick Russell, 11 Keyton Craig, 12 Dylan Hutcheson, 14 Jordan McQuerry,
    15 Hayden Proctor, 18 Cullen Wegmann, 23 David Pewenofkit
     
    2011
    District Champions, Bi-District Champs, Area Champs, Regional Quarterfinals Champs, Regional Semi-final
    Champs, Region 1 Champions, Class 4A State Champions
     
    2011 Rider Raiders State Champions

    Sitting Down (l-r): Ben Cummings, Gage Green*, Matt Montague; Kneeling (l-r) Nick Russell, Cullen Wegmann, Jon Jones, Blake Burrus, Austin Hagy, Kyle Reece, Kyler Ritchie*, Jordan McQuerry, Collin Porter, Tyler Weir: Standing(l-r) Coach Blake Morrison, Ben Bates, Head Coach Scot Green, Blake Brom, David Pewenofkit, Landon Geisinger, Zach Seale, Casey Wissinger, Isaac Alston, Chad Coburn, Christien Sager, Ben Smith*, Juan Lopez, Brodey West, Mason Stone, Payton Geisinger, Cameron Allen*, Brandon Poirot, Coach Josh Bobbitt, Coach Tim Radtke


    2010
    District Champions, Bi-District Champs, Area Champs, Regional Quarterfinals Champs, Regional Semi-final Champs, Region 1 Champions, State Semi-Finalists


    2010 Rider Raiders

    Front row (l-r) Gage Green*, Ben Cummings;  Kneeling(l-r) Collin Porter, Landon Geisinger, Jon Jones, Kyler Ritchie, Connor Brown, Seth Carter*, Casey Wissinger, Mason Stone, Jordan McQuerry, Juan Lopez, Nick Russell, Cameron Allen*; Standing (l-r) Ben Bates, Head Coach Scot Green, Blake Brom, Coach Tim Radtke, Jeff Smith, David Pewenofkit, Austin Hagy, Chad Coburn, Matt Montague, Zach Seale, Jordan Gee, Cullen Wegmann, Brandon Poirot, Blake Burrus, Ben Smith, Reid Barnett*, Isaac Alston, Coach Josh Bobbitt
     
    2009
    Bi-District Champions, Area Champs, Regional Quarterfinals Champs, Regional Sem-final Champs, Regional Finals
    2009 Rider Raiders

    Kneeling (l-r): Seth Carter, Brandon Helms, Ben Denney*, Tanner Parsons, Ben Bates, Ben Cummings, Cameron Allen, Nathan Dubose, Connor Brown, Tyler Weir, Jeff Smith

    Standing (l-r): Landon Little*, Christien Sager, Reid Barnett, Matt Wolfe*, Chad Coburn, Tanner Twining, Cody Klasse, Nathan Seay*, Ben Smith, Matt Montague, Blake Brom, Gage Green

     
    2008
    Bi-District Finalists
    2008 Raiders
    Bottom Row- Jake Awtry*, Kellen Ayers, Ben Denney, Brett Rogers*, Gage Green, Cameron Allen, Philip Smyth
    Top Row - Tanner Twining, Matt Wolfe, Reid Barnett, Nathan Seay, Alex Broadway, Landon Little*
     
     2007
    Bi-District Finalists
    2007 Rider Raiders

    Standing (l-r): Coach Josh Bobbitt, Landon Little, Westin Gilbert, Nathan Seay, Matt Wolfe , Waylon Obermier, TJ Rainbolt, Garrett Coleman, Jesse Harris, Josh Harris, Coach Mike Page; Kneeling (l-r): Head Coach Scot Green, Cliff Peirce*, Tyler Parker, Jake Awtry*, Stuart Boyd, Keith Gates*, Kellen Ayers, Ryan McDonald, Brett Rogers*, Coach Tim Radtke

      
    2006
    District Champions, Area Champs, Regional Quarterfinals Champs, Regional Sem-final Champs, Regional Finalist
    2006 Rider Raider Baseball
     Sitting (l-r) Paul Montemayor, Stuart Boyd, Blaine Robinson, Brett Rogers, Connor Underwood  Kneeling (l-r) Scott Crook, Bryce Berryman, Ryan Brasier, Sean McCulloch, Tyrell Harrelson, Jesse Harris -mgr., Standing (l-r) Chase Anderson, Brandon Seay, Michael Mowery, Reed Loggie, Westin Gilbert
     
    2005
    District Champions, Area Champs, Regional Quarterfinals Champs, Regional Sem-final Champs, Regional Champs,
    State Semi-finalists
    2005 State Semi-Finalist Team
     
     
     2004
    District Champions, Area Champs, Regional Quarterfinals Champs, Regional Sem-final Champs, Regional Finalists
    2004 Regional Finalist

     
     
     
    2003
    District Champions, Area Champs, Regional Quarter-Finalists
    2003 Regional Qtr.Finalist
     Front Row (l-r) Brad Jetton, Greg Shanks, Bryan Jones, Justin Standridge, R.J. Nieto, Willie Bradford Middle Row (l-r) Nick Rogers, Mitchell Reece, Chris Roberts, Ty Powell, Keith Wright, Chance Darkow, Ryan Williams, Brady Holster Back Row (l-r) Chris Worley, Eddie Beirne, Kris Ingram, Kendrick Jones, John Schaffner, Greg Ralston, John Mowery
     
     
    2002
    District Champions, Area Champs, Regional Quarterfinals Champs, Regional Semi-Finalists
    2002 Regional Semi-Finalist
     
     
     
     
    2000
    Bi-District Champions, Area Champions, Regional Quarterfinals Champs, Regional Semi-Finalist 
     2000 Regional Semi-Finalist
     
     
     1999
    Bi-District Champs, Area Champions, Regional Quarter-Finalists
     1999 Regional Qtr. Finalist Team
    Front Row (l-r) Scott Tuttle, Robb Havens, Craig Rachel, Scott Hollars, Justin Chavez, Justin Ozuna, Gabe Boyd Middle Row (l-r) Josh Nave, Brent Baker, Kyle Sims, Kert Prater, Brandon Swords, Darren Kuhl, Dan Herbert Back Row(l-r) Chris McCulloch, Curt Sparkman, Ty Harrellson, Kyle Striech, Shane Szymanski, Josh Callahan, Michael Wood, Jason Jetton, Coach Hargrove, Coach Johnson
     
    1998
    Bi-District Finalists
    1998 Bi-District Finalist Team
    Front row (l-r) Scott Tuttle, Gabe Boyd, Brandon Melton, Kyle Johnson, Brad Richards, Bryan Bontempo, Darren Kuhl, Chris Elyea, Jared Petkoff  Back row (l-r) Coach Johnson, Jason Jetton, Josh Callahan, Michael Wood, Michael Wagoner, Shane Szymanski, Jimmy DeMontel, David Jansen, Chris McCulloch, Shane Carroll, Coach Hargrove
     
     
    1995
    District Champions, Area Champions, Regional Quarter-Finalists
    1995 Regional Qtr. Finalist Team
    Front Row (l-r) Manny Lopez, Sean Choate, Chad Sells, Randy Schmidt, Jonathan Hawkins, Derik Whittaker, Larry brannon, Keith Mann, Eric Anderson, Coach Hargrove Back Row (l-r) Coach Stone, Joey Heenan, Eric Bell, Kevin Shephard, Pat Leach, Jeremy Dean, Michael Saltsman, Jon Bailey, Shane Thomas, Craig Snodgrass, Jason Tedford, Coach Dobson
     
    1994
    District Runners-Up, Bi-District Finalists
    1994 Bi-District Finalist
     
    1975 District Champions
    1975 District Champions, Bi-District finalist
    Kneeling (l-r) Coach Welbourne, Lynn Donart, Doug Warren, Mike Brantley, Ricky Brown, Keith Mayo, David Molinaro, Greg Collier, Chuck Samek, Kenneth Wadjun, Byron Jackson, Scott Smith, Dean Molinaro, Mgr. Eddie Widders Back Row (l-r) John Wadjun, Mark Ball, Terry Ford, Rickie Teakell, David Beal, Scott Skipworth, Layne Leggett, Eddie Beer, Ricky Hall, Mike Keel, Jerry Fleming, Rick Spomer, Buzz Draper, Steve Fancher, Jeff Jackson, Mgr. Mitch Aiken
     
     
    1971 District Champions
    1971 District Champs, Bi-District Finalist
    Kneeling (l-r) Ken Wuthrich, Mike Cox, Robert Ritchie, Authur Washington,
    David Brandt, Danny Steed, Kevin Cook 
    Standing (l-r) Frank Stone, Ronnie Ayers, Dennis Wuthrich,
    Harold Miller, Steve Lucas, Glen Tackitt, Tommy Wickham
     
    1970 District Champions
    1970 District Champions, Bi-District Finalist
    Kneeling (l-r) Danny Steed, Arthur Washington, Kenneth Wuthrich, Frank Stone, Charlie Bearden, Jerry Nichols, Gary Crouch Middle Row (l-r) Mike Cox, Glen Mitchell, Kevin Cook, Jim Larson, Glen Tackitt, Paul Stagner, Coach Hartman Third row (l-r) Coach West, Kevin Monaghan, Robert Richie, Ken Moorhead, Steve Lucas, Tommy Wickham, Herbie Brisbane, Ronnie Ayers, Chris Bean
     
     
    1967 Zone Champions
    1967 Zone Champions
    Kneeling (l-r) Podszuk, Mgr. , O'Hearn, Colemen, Hollars, Dye, Trigona, Kincaid, Pappan.
    Standing (l-r) Coach Young, Coach Stringer, iller, Rector, Crenshaw,
    Gill, Boyd, Little, Coulson, Dunlap, Stewart, Spillar, Styles,
    Valenta, Stiemel, Sims, Caton, Harden, Miller, Thomason, Mgr. , Coach Byers